Novinka

Inspekce práce za letošní rok eviduje přes 33 tisíc pracovních úrazů

3. 1. 2017, Bozp

Za leden až listopad 2016 eviduje Státní úřad inspekce práce (SÚIP) 33 456 pracovních úrazů. 92 pracovních úrazů bylo smrtelných, 1 196 úrazů evidují inspektoři jako závažné s hospitalizací nad 5 dnů a 32 168 spadá do kategorie ostatních pracovních úrazů.

Zároveň s počtem evidovaných pracovních úrazů informoval generální inspektor Rudolf Hahn o počtu provedených kontrol. 35 kontrol provedly oblastní inspektoráty k objasnění příčin a okolností smrtelných pracovních úrazů, 304 kontrol provedli inspektoři k objasnění příčin a okolností závažných pracovních úrazů a 14 kontrol příčin a okolností úrazů, které spadají do kategorie ostatních pracovních úrazů. Z výsledků kontrol bylo Státním úřadem inspekce práce uloženo celkem 70 pokut a to v úhrnné výši 5 521 000 Kč.

Každý zaměstnavatel je povinen zaevidovat každý pracovní úraz, který má za následek pracovní neschopnost zaměstnance delší než tři dny, nebo pokud pracovník zemřel, u Státního úřadu inspekce práce. SÚIP veškeré údaje eviduje ve specializovaném informačním systému. Z něj si poté vybírá případy ke kontrole a má oprávnění se zúčastnit vyšetřování příčin a okolností pracovních úrazů na místě.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

 

Zpět na seznam novinek oblasti Bozp

Přihlášení uživatele